تبلیغات
یادداشت های طلبه سرباز

بسم الله الرحمن الرحیم

همه ما این را می دانیم که پیش گیری بهتر از درمان است . به این دلیل که هم مطمئن تر است و هم کم هزینه تر .مطمئن است چون اولا بیماری که به ما برسد معلوم نیست درمان شود مانند بیماری مثل ایدز یا سرطان و کم هزینه تر است از این جهت که اگر دچار بیماری سختی بشویم هم هزینه ی مادی و هم هزینه ی معنوی فراوانی می برد ؛ پرداخت مخارج فراوان ، زمان زیاد،قرنتینه  و گرفتن وقت دیگران از جمله ی این هزینه هاست. حال با وجود این هزینه ها آیا باز هم با صرفه است که بدون مراقبت مریض شویم و بعد از آن شروع به دوره های درمانی طولانی کنیم ؟!

همانطور که جسم انسان به خاطر عدم پیشگیری بیمار می شود ، روح انسان هم دچار بیماری های سخت و شدیدی می شود ، از جمله : عصبانیت ، تحریک شهوت فراوان ، فضولی کردن بی جا و ... که اگر ما پیشگیری کنیم دچار این بیماری های پشیمان کننده نخواهیم شد .

اندیشوران علم اخلاق برای پیشگیری رعایت چند نکته را ضروری دانسته اند :

1.     محیط سالم

منظور ایجاد محیط سالم برای روح است که این محیط با دو نکته ایجاد می شود :

·         همراهی با انسان های سالم و پاک .این همراهی به شدت انسان را در حرکت در مسیر هدایت کمک می کند چون هرچه درجه ی این انسان پاک بالاتر باشد تأثیر پذیری انسان از او بیشتر خواهد بود . از طرف دیگر باید از انسان های رذل و نامتعادل تا حد امکان دوری کرد که واقعا هر چه درجه رذالت بالا تری داشته باشند از این دسته از انسان ها نیز تأثیر بیشتر پذیرفته می شود . تا جایی که اندیشوران فرموده اند :همانا طبیعت انسان خیر و شر را از دیگران به راحتی می دزدد بدون اینکه خود متوجه این امر شود .

·         دور شدن از هر چیزی که شهوت و غضب انسان را شعله ور می سازد چه از طریق شنیدار ، چه از طریق گفتار و چه از طریق تخیل و تصویر سازی ذهنی.

2.     سعی و حرکت برای پاک ماندن

اینکه خود انسان بخواهد پاک بماند و برای رسیدن به این پاکی تلاش داشته باشد و این امر مغایر است با اینکه کسی خود را در معرض شدید بیماری ها قرار دهد . مثلا کسی می خواهد پاک بماند اما به راحتی از ابزار اصلاح شخصی دیگران استفاده می کند .

3.     تهیه ی فیلتر :

باید انسان کار خود را از طریق فکر کردن فیلتر کند تا کار خلاف مسیر هدایت انجام ندهد و خود این فکر کردن اگرچه ممکن است گاهی زباله عبور کند اما تأثیر به سزایی دارد . و اگر خلافی از وی سر زد حتما کار مخالف با او را انجام دهد و به خود سخت بگیرد تا دیگر نفس از این رفتار های ناشایست انجام ندهد .مثلا باید در امور دنیا به اندازه ضرورت استفاده کند و بیش از آن را برای خود ناشایست بداند .

4.     معاینه ی پی در پی :

هر روز و هر ساعت در پی این باشد که اشکالات مخفی خود را بیابد که تا این ویروس رشد نکرده است آن را از بین ببرد که این را در برخورد با دیگران می تواند به راحتی دریافت نماید

 

والسلام برگرفته از کتاب شریف جامع السعاداة مولی مهدی نراقی

التماس دعا طلبه سرباز


نوشته شده در یکشنبه 2 مهر 1391 توسط طلبه سرباز | نظرات ()
طبقه بندی: حرکت 
برچسب ها: بیماری روحی پیشگیری درمان